AÇLIK… HALA YAPABİLECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Günümüzün en büyük ayıplarından biri dünyada hala yaklaşık 750 milyon kişinin açlık problemi yaşamasıdır. Daha büyük ayıp ise yaklaşık 1,5 milyar kişinin aşırı kilolu olması. Bir yıl içinde açlıktan ölen insan sayısının 18 milyonun üstünde olması bir şeyler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor aslında.

Bu problemi gündeme getirmek için zaman zaman ciddi çalışmalar da yapılıyor. Bunlardan biri de “The Hunger Project”. Bu projeye göre dünyada açlığı bitirmek zor olsa da mümkün. Öyle ki 1990 yılından beri ağır yoksulluk koşullarında yaşayan insan sayısı yarı yarıya azaldı. Ancak tabi ki bu iyileşme yeterli değil. Açlığı tamamen bitirmek her ne kadar zor görünse de öncelikle açlığın önemli bir problem olduğunu kabul etmek ve bir bütün olarak harekete geçmek gerekiyor. Ancak bu şekilde problemin büyük bir bölümünün aşılabileceği tahmin ediliyor.

İşte “The Hunger Project”in bu konuda yayınladığı bilgilendirme videosu.

Bakıldığında bugün dünyada üretilen tarım ürünlerinin neredeyse yarısı tabaklara ulaşmadan çöpe gidiyor. Bu konuda bir film çeken Valentin Thurn, Avrupa ve Güney Amerika’da çöpe atılan yiyeceklerin  aç insanları 3 kez doyurabilecek kadar çok olduğunu gözler önüne seriyor. Thurn, “Çöpün Tadına Bak” adını verdiği filminde, Avrupa’da yılda 3 milyon ton ekmeğin çöpe atıldığını söylüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *